AB’den Gazze için kıtlık uyarısı: ‘Uluslararası toplum başarısız oldu’

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun insani yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarcic, Gazze Şeridi’nin bazı kesimlerinde kıtlık yaşandığını belirtti. Kıtlığın başka bölgelere de yayılabileceği uyarısında bulunan Lenarcic, Gazze’ye karayolu ile daha fazla yardım ulaştırılması gerektiğini ifade etti.

‘GÜNDE EN AZ 500 TIR GİRMELİ’

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Kıbrıs Adası’ndan Gazze’ye insani yardım gönderme girişiminin, kara yolları üzerinden insani erişime alternatif olmadığı mesajını vererek, bölgeye günde en az 500 tır veya eş değer yardım girişine ihtiyaç olduğunu bildirdi. Von der Leyen, X hesabı üzerinden, Kıbrıs Adası’ndan Gazze’ye insani yardım gönderme girişimiyle ilgili açıklama yaptı.

AB Komisyonu Başkanı, “Koridor, genişletilmiş kara yolları da dahil olmak üzere tüm güzergahlardan Gazze’ye yardım akışını artırmaya yönelik sürekli çabanın bir parçası olmalıdır. Şu anda günde en az 500 tır veya eş değer yardımın girişine ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

İSRAİL: KIBRIS’TAN GELEN YARDIM GEMİSİNİ KARŞILAMAYA HAZIRIZ

Öte yandan İsrail ordusu, Kıbrıs Cumhuriyeti üzerinden Gazze’ye insani yardım taşıyan gemiyi karşılamaya hazırlandığını bildirdi. İsrail ordusu, bombardımanı ve ablukası altındaki Gazze Şeridi’ne insani yardımların ilk kez deniz yoluyla ulaşımına dair açıklama yaptı.

İspanyol sivil toplum kuruluşu Open Arms ile ABD merkezli World Central Kitchen kuruluşunun 200 tonluk gıda yardımını taşıyan ve 12 Mart’ta Kıbrıs üzerinden yola çıkan gemiyi karşılamaya hazırlanıldığı aktarılan açıklamada, “yardım operasyonunun İsrail hükümeti ile ABD yönetiminin talebi doğrultusunda İsrail ordusu ve sivil yetkilileriyle koordineli biçimde” gerçekleştirildiğine yer verildi.

‘İKİNCİ GEMİ YOLA ÇIKMAYA HAZIR’

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile koordinasyon içinde Kıbrıs’tan Gazze’ye yardım projesini yürüten ABD merkezli World Central Kitchen (WCK) ise, ikinci bir geminin hazırlandığını duyurdu. 12 Mart’ta ilk geminin yola çıktığı Larnaka Limanı’nda hazırlıkların tamamlandığı, ikinci gemiye 300 ton gıda yardımı yüklediği belirtildi. Geminin ne zaman yola çıkacağına dair bilgi paylaşılmadı.

‘GAZZE’DE BİR SOYKIRIM SAVAŞI VAR’

Filistin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada da, İsrail’in 7 Ekim 2023’ten beri tam ablukaya alarak bombaladığı Gazze Şeridi’nde bir “soykırım savaşının olduğu” vurgusu yapıldı. Gazze’deki sivillere yönelik uluslararası tutumun acizliğinin, İsrail’in çıkarlarıyla işbirliği yapma boyutunda olduğu ifade edilen açıklamada, “Gazze’deki halkımıza karşı soykırım savaşının üzerinden 160 gündür geçti ancak uluslararası toplum ve Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı kuruluşlar, Filistinli sivilleri koruyacak herhangi bir tedbiri hayata geçirmede başarılı olamadı” denildi.

Tel Aviv yönetiminin BM kararlarını hiçe sayma yönündeki tutumunu sürdürdüğü vurgulanan açıklamada, İsrail’in Gazze’de sivilleri koruma ve insani temel ihtiyaçların teminiyle ilgili uluslararası talepleri görmezden gelerek daha fazla katliamlar yaptığı ifade edildi.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 13 bin 500’ü çocuk, 9 bini kadın olmak üzere 31 bin 341 Filistinli öldürüldü, 73 bin 134’e kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x